Kréta – zvyky a život

KrétaKrajina uprostřed ostrova je poseta bílými tečkami stavení, které jsou obklopeny políčky, a tvoří tak rozsáhlé vesnice. Bylo vědecky dokázáno, že tradiční místní jídla jako jsou olivový olej, med, zelenina, léčivé byliny, jogurt, občas jehněčí nebo kozí maso, tvoří nejzdravější skladbu potravy. I čas jakoby se tu zastavil. Muži se stále promenují v černých šatech, kožených holínkách a šátcích, vdovy oděně, jak jinak než do černé, posedávají na zápraží domů a háčkují, malí oslíci dodnes plní funkci dopravních vozidel, ale pouze tam, kam se velká silná a řvoucí auta nedostanou.

Zvyky na Krétě

Jejich nenávist vůči nepřátelům je strašlivá, štědrost k přátelům k neuvěření. Doslova by se sami rozdali, jen aby poskytli svým bližním co nejvíce. I pro cizince by toho hodně udělali, protože v řečtině pro slovo přítel a cizinec existuje stejný název. Pokud byste měli chuť na některé produkty z místních zahrad, stačí jen trochu navázat kontakt a zalichotit, třeba jen primitivními frázemi v řečtině, a budete bohatě odměněni. Určitě se nebojte konverzace, nikdo se vám nevysměje, naopak budou potěšeni a vy si budete odnášet plný koš dobrot, jež poskytuje matička příroda. Tento zvyk je dalším důkazem toho, že tradice z tohoto ostrova nemizejí, jsou tu pečlivě zakořeněny, jak v kultuře, tak v myslích obyvatel.

A co Kréťany nejvíce těší a baví je dělat? Žijí pro poezii, literaturu, hudbu, tanec – tomu všemu se tu velice dobře daří a tvoří to tak výborný základ pro další generace.

Kréta – moderní ostrov

Ale i přes tradice a historie je dnes Kréta moderním ostrovem, jehož hlavní město Iráklion je centrem obchodu. Vyzvánění mobilních telefonů, domlouvání schůzek, to vše na vás čeká při průchodu tímto nádherným městem. Rozdíl mezi vesnickým a městským životem je snad ještě větší než v minulosti. Mladí lidé se tradičně, stejně jako u nás, zajímají o módu a hudbu, ale v daleko větší míře. Uvědomují si, že život v zapadlých vesničkách jim nepomůže najít práci, která by je v životě bavila, proto vás možná překvapí na jaké úrovni se města nacházejí, sebevědomí a čilý obchodní ruch, pulzující intelektuální život…

Návštěva turistů samozřejmě ostrov změnila, zejména v jeho severní části., kde se nalézá většina letovisek. Davy turistů toužících po slunci, zábavě a odpočinku. Kréta je natolik rozlehlá a přizpůsobivá, že poskytne každému cokoli si zamane. Nenajdete tu mnoho věcí, které by jste nemohli dělat. Někdy se tu vznáší otázka, jestli se Kréta nestane „Euro ostrovem“ a že by tak přišla o svoji jedinečnou kulturu. Pokud byste ale skutečně poznali Kréťany, věděli byste, že všechny tyto úvahy jsou liché. Jejich nezlomnost a vytrvalost je přenese přese všechny překážky, nikdy nesvolí k tom, aby jim někdo vzal minulost, budou si vždy dělat, co oni uznají za vhodné. Díky povaze místních obyvatel, fascinující křehké historii a dramatické a přitom divoké krajině zůstane Kréta i nadále kouzelným místem, kde je pravým prožitkem strávit dovolenou.

1 komentář k “Kréta – zvyky a život”

  1. Jarmila Píše:

    Dobry den nechci Vam do toho kecat ale cizinec znamena:XENOS
    a pritel znamena FILOS.
    Hezky vecer.