Ágios Nikólas

Je považováno za nejhezčí město východní Kréty. Poslední dobou se z něho stává velmi vyhledávané město, hlavně mládeží, ale i přesto se snaží uchovat si svoji původní řeckou atmosféru. A musím podotknout, že se mu to zatím daří.
Vzniklo kolem mirabelského zálivu a jeho zvláštnosti je hluboké sladkovodní jezero Voulisméni rozkládající se přímo uprostřed města. Stalo se domovem množství rybářských člunů, které se lehce pohupují na jeho klidných vodách. Jezero je s mořem spojeno umělým kanálem a čluny tam nejsou pouze na ozdobu, jak mohlo hned každého napadnout, ale jezero je vlastně jejich malým přístavem, kam se vracejí po každodenním rybolovu.
Sever a východ jezera je obsazen kavárnami a tavernami, z jejichž oken můžete v klidu a pohodě sledovat roztodivný život na jezeře. Ledňáčky při ladném lovení malinkatých rybiček nebo potáplice vrhající se do modrozelených hlubin za potravou jako zkušení lovci žraloků. Jih a západ se hodí spíše pro horolezce, protože příkrost stěn končící na hranách jezera je příslovečná. Nahoru však vedou schody, ze kterých můžete sledovat město při západu slunce a tomuto pohledu se jen máloco vyrovná.

Kam vyrazit

Pokud to myslíte s prozkoumáním města opravdu vážně, nezbude vám nic jiného, než se vyšplhat na pár kopců, kde naleznete mnoho obchůdky s různým módním, ale taky velmi starým zbožím, které byste v jiných zemích Evropy těžko hledali.
Navštivte Archeologické muzem se sbírkou minojského umění (čeho také jiného, když je celé toto místo kolébkou této civilizace).
Co zde ale nenajdete jsou pláže, nebo najdete, ale svou úrovní se nemohou rovnat s ostatními letovisky. Pokud si chcete užít krásného moře, zamiřte do osady Eloúnda, což je jeden z nejlepších ubytovacích komplexů v Evropě skládající se z několika luxusních hotelů.

Agía Triáda

Leží 3km od Faistu a je s ním spojena starou mínójsou cestou. Již jenom tento fakt ji činí zajímavou. Vědci se domnívají, že sloužila jako letní palác pro královský dvůr, ale je to pouze domněnka. Palác stojí na kopci a je z něho nádherný výhled na moře. Rozpálené tváře vám ochladí chladné větry, jež zde vanou.
Tvoří jej několik skupin místností, které mohly výt využívány jako celek nebo jednotlivě. Ani on však nebyl ušetřen katastrofy, jež zničila minojskou kulturu, ale byl opětovně osídlen a navíc nedaleko něj vzniklo dórské město.
Co vás upoutá na první pohled je pěkný kostelík Ágios Geórgios ze 14. století, jenž sem ale díky své jasně bílé barvě moc nezapadá.

Ale co by to bylo za dovolenou bez pláží, proto se jim budeme krátce věnovat.

Krétské pláže

Samozřejmě, že tu jsou a dokonce jich není zanedbatelné množství. Jsou jich stovky, od malých až po dlouhé pásy pobřeží. Je jen na vás, jestli máte rádi společnost mnoha lidí, nebo jestli dáte přednost samotě. Nic z toho není problém, tolik pláží se nikdy nezaplní a jestli budete skutečně hledat (dívejte se hlavně mezi výběžky a obrovité kameny, tam se vždy najde malé útulné, sluncem prohřívané místečko, kde můžete nerušeně spočinout sami, s rodinou nebo s partnerem. Nikdo vás nebude rušit a můžete si užívat zaslouženého klidu). Jako každé pláže u velkých letovisek, tak i krétské nabízejí možnost vodních sportů – vodní lyže, projížďky v loďkách, kajacích nebo jízdy s padáky za motorovými čluny.
Nejznámějšími středisky jsou asi Mátala, Agia Galini a Plakiás.
Pozor! Pro zájemce tu jsou i nuda pláže, kde se můžete bez obav odhalit a producírovat se tak, jak vás Bůh stvořil, aniž by se na vás někdo podíval zlým okem.
Ale není to jenom o válení u moře. Třeba pěší turistika nebo jízda na kole může být také velmi krásná a vzrušující. Navíc toho poznáte mnohem více, než jen při ležení a „honění“ bronzu. A při sportu se člověk lépe a rovnoměrněji opaluje?

Život na tomto krásném ostrově Středozemního moře je prostě úchvatný. Kdo jej nepoznal, neví, o co přichází. Jejich kultura a návyky jsou natolik odlišné, na každém kroku vás vítají kavárny a taverny s příjemnou obsluhou (hlavně v přístavech), někteří Kréťané jsou trochu temperamentní (řidiči), ale jinak se s nimi dá v pohodě vyjít. A jestli uvažujete o dovolené někde poblíž Evropského kontinentu, je asi K